Hogyan védhetjük meg magunkat a káros sugárzástól?
A sugárzás technológia körbevesz minket az orvosi képalkotó berendezésektől kezdve a fűtésérzékelőig. Egy olyan világban élünk, amely függ a sugárzástól.
Amíg ezek a sugarak többnyire kockázatmentesek, a mérgező sugárzás más módon előfordulhat. A sugárzás legveszélyesebb formái valószínűleg akkor fordulnak elő, amikor radioaktív anyagok lassan szivárognak az elfedett atomrakétákból, olyan atomreaktor problémák esetén, mint amilyen a 2011-es fukusimai földrengés okozott.
A sugárzás láthatatlan. Ezért az emberek tehetnek azért, hogy megfelelő lépéseket tegyenek a saját védelmükre és a biztonságuk biztosítására. Abban az esetben, ha veszélyt érzékelünk, fontos emlékeztetni magunkat a sugárzással kapcsolatos három fontos tényezőre, amely az idő, a távolság és az árnyékolás.
A légutak az első szervek, amelyek ki vannak téve a káros sugárzás veszélyeinek. A gázálarcok, védőszemüvegek és a kesztyűk használata tehát kiemelten fontos. Minél hamarabb hagyjuk el a sugárszennyezett területet, dobjuk el, amit viselünk, és zuhanyozzunk le. Ha zárt térben vagyunk, akkor is célszerű minél távolabb tartózkodnunk az ajtóktól, ablakoktól, a maximális védelem érdekében még a falaktól is érdemes távol maradnunk.
A sugárzás hatásainak minimalizálása érdekében minél hamarabb keressünk fel egy biztonságos és megfelelően felszerelt óvóhelyet, amely olyan anyagokkal van kibélelve, ami megakadályozza a veszélyes radioaktív sugarak beszivárgását.